Coop Hiiumaa investeerib energiatõhususse ning keskkonnasäästu

posted in: Uudised | 0

Viimaste aastate jooksul on Coop Hiiumaa etapiviisiliselt kaupluste vanad sügavkülmikud ja jahutuskapid ning valgustid välja vahetanud kaasaegsete ning keskkonnasäästlike vastu. Eelmisel nädalal said uued külmikud Emmaste ja Kõrgessaare kauplused.

Ulatuslik seadmete vahetus on pikaajalise investeeringuna ette võetud peamiselt seetõttu, et vanad seadmed on amortiseerunud ning uued on keskkonna- ja energiasäästlikumad. Kaasaegsed külmikud võimaldavad ka suuremat ja paremat kaupade väljapanekut ning uued valgustid on oluliselt efektiivsemad ja mäekõrguse energiasäästuga.

Viimastel aastatel kauplustesse paigaldatud jahekapid ja sügavkülmikud on eest ja pealt suletud, misläbi hoiavad seadmed tõhusamalt nõutud temperatuuri, ei jahuta liigselt kaupluseruumi ning on võrreldes varasemaga väga väikese energiakuluga. Coop Hiiumaa haldusjuht Kunnar Lilleõie sõnul kajastub otsene kasu uute külmikute kasutuselevõtust juba esimeste kuude elektriarvetel.

Kaasaegsete ning energiasäästlike kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteemide kasutuselevõtt oli oluliseks osaks ka 2016. aastal renoveeritud Hiiumaa Köök ja Pagar pagarikoja renoveerimisel. Varasemalt kütteõlil töötanud küpsetusahjud vahetati Hiiumaa esimeste vedelgaasil töötavate seadmete vastu ning tööle rakendati soojustagastussüsteem.

Coop Hiiumaa soovib samaseid põhimõtteid rakendada ka uue Käina Konsumi projekteerimisel, et see saaks energiatõhus, kaasaegsete seadmetega ning hoone käitamiseks kasutataks erinevaid taastuvenergial põhinevaid lahendusi. Häid näiteid taoliste põhimõtete rakendamisest on viimastel aastatel mitu, muuhulgas näiteks rajas Coop Eesti 2017. aastal avatud uue logistikakeskuse katusele tollal suurima omataolise päikesepaneelide pargi Eestis.